Az Apophis egy földsúroló kisbolygó, amit 2004. június 19-én fedezték fel a Kitt Peak Nemzeti Obszervatóriumban, Arizonában. Kisebb aggodalmat váltott ki, amikor a bolygó pályájának kapcsán eléggé kikerekedett a tudósok szeme, hiszen 2,7%-os esélyt találtak arra, hogy a bolygó és a Föld 2029-ben összeütközik. Az Apophis ezzel a bolygók veszélyességét mérő Torino-skálán a legmagasabb 4-es szintet kapta.
Ha a mérések korrektek, akkor ezen a napon közel 30 ezer kilométerrel a Föld felszíne felett halad el az Apophis. Egy ekkora méretű test átlagosan 1000 évente jut ilyen közel. Ha bejutna a légtérbe, nem égne el, hanem becsapódna, és ezzel több magyarországnyi területet pusztíthatna el, ha az óceánba esne, akkor hatalmas szökőárak indulnának körbe. A robbanás energiája pedig akár 50 milliószorosa lehetne a Hirosimára ledobott atombombáénak. A légkörbe jutó por módosítaná a klímát, és az élővilágban nagy pusztulást okozna, tehát olyan dolgok történnének, amire jó pár világvége jóslat utal.
Miután később átszámolták az adatokat rájöttek, hogy a 2029-es dátum nem reális, azonban mivel abban az időpontban az égitest egy gravitációs kulcslyukon fog áthaladni, ezért lehetséges, hogy szerencsétlen esetben 2036. április 13-án ütközik a Földdel. Ennek az esélye eredetileg 1 a 45 000-hez volt, később, pontosabb számítások alapján ez 1 a 250 000-hez esélyre csökkent, de továbbra is veszélyt jelenthet világunkra.
A bolygó ma hajnalban volt a legközelebb a Földhöz és a mostani közelség lehetővé teszi a csillagászoknak, hogy pontosabb számításokat végezzenek. Most az Apophis 15 millió kilométerre van a Földtől, de radarképeket tudnak készítenek róla és jobban modellezhetik a pályáját. Most azt szeretnék megtudni, hogy 2029-ben áthalad-e az Apophis egy úgynevezett gravitációs kulcslyukon, mert ha igen, akkor becsapódhat 2036-ban és ezzel beláthatatlan pusztítást véghezvéve a Földön.
A kisbolygó nevét Apóphisz egyiptomi isten után kapta, aki az ókori egyiptomi mitológia egyik teremtménye, a sötétség és káosz megtestesítője. Kígyó, krokodil, a későbbi időkben ritkán sárkány alakjában ábrázolták.