A nemzetközi nőnapot a nők iránti tiszttelet és megbecsülés révén hozták létre. Magyarországon 1948 óta ünneplünk hivatalosan. Ebben is kicsit lemaradtunk a világtól, hiszen az első hivatalosnak tekinthető nőnap pontosan 1917. március 8-án volt megtartva. A nemzetközi nőnapot még az ENSZ is a világnapok között tartja számon, tehát kivételesen fontos ünnep. Bár manapság már egy igazán kedves virágos és szeretettel teli nap, amely azonban a kezdetekben leginkább munkásmozgalmi jelkép volt a harcos nők egyenjogúságával és a szabad munkavállalással összekötött igazi demonstratív nap volt.
Az első március 8-ai megmozdulás 1857-ben volt, amikor az emberibb munkafeltételekért és a magasabb fizetésekért tüntettek a nők a textiliparban New York utcáin. Később 1909-ben már február 2-hoz igazították a nemzeti nőnapot Amerikában, de a végleges dátumot végül Oroszországban 1917. március 8-án kapta meg ahol a nők kenyérért és békéért tüntettek. Magyarországon 1913-ban volt az első nőnaphoz való csatlakozás, majd a Rákosi-korszakban kötelező program lett és az eredetileg különböző időpontokban tartott nőnapot 1948-tól szovjet mintára már mindig március 8-án tartották.
Természetesen a rendszerváltás után itthon is elveszítette az ünnep az eredeti munkásmozgalmi hátterét és már csak arról szól, hogy mi nők kivívtuk az egyenjogúságot és ezt megértvén a világ egyként ünnepli az összes nőt boldogságban, szeretetben és békében.