A mai napig zarándokok ezrei keresik fel Delphoi (Delphi) városában az Apollón-szentélyt, amely a történelem egyik legelhíresültebb jósdája. A delphoi jósda jósnői vagyis püthiái (nevüket a híres jósnőről, papnőjükről Phütia-ról kapták) évszázadokon keresztül jósoltak itt és mondák el az ide jövőknek a hangzatosabbnál hangzatosabb, misztikusabbnál misztikusabb és talán mindennél homályosabb jövőképeiket. Eleinte csak havonta egy jóslást tartottak, de caskhamar besűrűsödtek az időpontok. Olyannyira képesek voltak a jövőbe látni, hogy csakhamar az egész világon híre ment a jósdának. Még a mai ismeretek alapján sem lehet tudni, hogy miként választottak meg Delphoiban valakit jósnak azonban az bitos, hogy mind lelkileg mind testileg nyitottnak kellett lennie a kiválasztottnak. Egy idő után azonban a fiatal szüzeket elkezdték felváltani az idősebb hölgyek, akik már 50 év felett jártak. Az életkor növelésének egyszerű magyarázata volt mégpedig, hogy a fiatal szüzek könnyen csábultak el az olykor betévedő tehetősebb és bizony a jövőn kívül másra is kíváncsi látogatóknak ezáltal elhagyták a jósdát egy szebb jövő reményében általában már nem szűzként.
Ezen indok miatt volt érezhető, hogy eleinte mégsem a jósnők jóslatai miatt jött a siker, hanem sokan leginkább a személyük vonzotta oda az idegeneket. Ez később sem változott, hiszen hanyatló időszakában már részrehajló jóslatokat is vetettek a jósok, vagyis attól függően ki mennyit fizetett átszabták azt amit a jövőből „látnak”. A titkok viszont sokkal inkább természetesek mint természet felettiek. Már az ókorban is számos író papírra vetette, hogy a Delphoi jósdában mindenféle gázok befolyásolták a jósnök tudatállapotát, amelyre azonban sokáig nem volt bizonyíték.
A legenda szerint Apollon itt küzdött meg Püthonnal a sárkánnyal, melynek testét elnyelte a föld és rothadó testéből feltörő gőzök, (gázok) segítették a jövendőmondót a jövőbe látni. Apollon a lant, a görbe íj és a jóslás istene volt, szent templomát Delphoiba választotta ki. Delphoi híres jósa, papnője Phütia. A feltörörő gőzök hatására azonban csak haladzsázni tudott. Segítői jegyezték fel szavait, majd versbe foglalták és azt kapta az érdeklődő.
Az elmúlt húsz évben előrejlődött toxikológia azonban feltárta Delphoi sziklái között számos olyan etilént, amely tudatzavart és aufóriát és oxigéhiányos állapotot képes okozni és ha mindez nem elég extázis okozó metá nyomaira is bukkantak. Ezek ismeretében már nem is olyan nehéz elképzelni, hogy mik mehettek végbe az elhíresült jósda falai között eleinte a rengeteg szűznek és idegennek köszönhetően később pedig az ilyen állapotban megalkotott jövőképek által.
Az mindenesetre igaz, hogy a betévedőket így vagy úgy rávezették a helyes útra, de ahogy a jósda falában álló szöveg „Ismerd meg önmagad” mutatta csak azoknak tudtak helyes irányt és jövőt mutatni, akik képesek voltak kérdezni. A jósdán kívül egyébként található volt még egy színház és egy nagyobb sportpálya is. A legenda szerint Zeusz a világ két végéből felengedett a levegőbe két sast és ahol a két sas találkozott ott volt a világ közepe, nos ez a hely volt Delphoi ezért sokan a világ közepének avagy köldökének is tartják.
Függetlenül attól, hogy hiszünk-e abban, hogy valós vagy képzelt jóslatok születtek Delphoi-ban a helynek megvan a maga varázsa ezért napjainkig hatalmas turisztikai érdeklődésnek örvend. A várost egyébként a rómaiak és a bizánciak is kirabolták majd egy földrengés a fölötte található magaslatot beomlasztotta ezzel maga alá temetve a várost. Később egy falu épült az egész fölött majd 1838-ban egy francia régész talált rá és kezdte meg a feltárását, amely még a mai napig is tart.