Nagy-Britannia nyugati partjai mentén még a mai napig is számos mende-monda él amiben elsüllyedt földnyelvekről beszélnek. Fölrészek, amiket a tenger nyelt el ezzel elpuszítva az ott létrehozott városokat. A történetnek úgy néz ki van némi valóságalapja legalábbis a modern történelem kutatók szerint.
Az elsüllyedt földrészek a Scilly-szgetek és a Land’s End-hegyfok között helyezkedtek el mielőtt legalábbis elnyelte volna őket a tenger. A francia bretgane-it partvidék környékén már a tizenkettedik század óta élnek hasonló történetek. A legismertebb legenda Kêr-Is városához fűződik, amely feltehetőleg napjainkban a Dournehez-öböl mélyén elterülő egykori településre utal. A gátakkal védett város Gradlon nevű király birodalmán terült el. Ahogy azt említettük a területet mindössze gátak óvták meg a tengertől és amikor Dahut, a király lánya szövetségre lépett az ellenséggel ellopták a gátzsilipek kulcsait és apja egész birodalmát elárasztották vízzel. A király lóháton menekült el, de birodalmát a tenger nyelte el.
A bretonok annyira hittek ebben a kis történetben, hogy még ma is őrzik a hagyományt miszerint guéodet-i Menyasszonyunk-kápolnában állandóan égnie kell egy gyertyának, hogy a közelben lévő kút nehogy elárassza az egész környéket.
William Worchester említi meg először a coenwalli földdarabot, amely a XV. század során került a tengely mélyére. A Scilly-szigetek és a St. Michael’s Mount között fekvő terület igazán hatalmas volt. A legenda szerint teljes erdők, száz hektárnyi területek és legalább 130 templom tűnt el a föld felszínéről. Richard Carew régész később megállapította, hogy az elsüllyedtnek hitt rész Lethowsow. A környékbeli településeken a mai napig is él egy mond, miszerint a tenger által elnyelt városból csak egy ember menekült meg a nagy áradáskor, méghozzá egy fehér lovon vágtató férfi. A helyiek hiedelmeit több tény is alátámasztja, hiszen a közelben található Seven Stone neve a cornwalli nyelven Tregwa azaz lakhely sőt a halászok többször is kifogtak már ablakokat és ajtókat a tengerből.
Az mindenki számára könnyen belátható, hogy kicsi a valószínűség arra, hogy az egykori teljes kelta világot a víz nyelte volna el de a régészeti leletek tanulságai arra utalnak, hogy a római korban igen sok földrészt visszahódított a tenger. Az óceánkutatók Britannia körüli talajsüllyedés és leszakadás a korai vaskorban ment végbe, azonban a folyamat nem volt váratlan lévén szépen lassan mosta el a tenger a helyére épült településeket.
Aki valaha volt már St. Michael’s Mount-nál az személyesen is átélheti, hogy a tenger mekkora területeket képes óráról órára ellepni a kolostor ugyanis egy szigetre épült, amelyet éjjelente a dagály alkalmával teljesen köbe ölel a víz, majd reggel ismét megközelíthetővé válik. Fantasztikus élményt nyújt aki csak teheti látogassa meg Franciaországban ezt a csodálatos nevezetességet.