Ha kérdésünk merül fel az életünkkel kapcsolatosan, tegyük fel a lapoknak, és az ősi szimbólumok segítenek eligazodni problémáink útvesztőiben.
A tarot teljes rendszerét 78 lap alkotja, amit három nagy csoportra osztanak: a Nagy Arkánumra, a Kis Arkánumra, valamint az Udvari Kártyákra (bár sokan az Udvari Kártyákat a Kis Arkánumrészének tekintik). A Nagy Arkánum 22 lapja elsősorban a kérdező jelenét, aktuális helyzetétvetíti a jós elé. Ezt egészíti ki a Kis Arkánum 40 kártyája, mely leginkább ránk váró, aktuálisfeladatokat mutatja meg. A 16 Udvari Figura pedig többek között a minket körülvevő fontos személyeket, valamint sorsfeladatainkat jelképezi.
A tarot – akárcsak az ősi kínai jóskönyv, a Ji Ching – elsősorban arra szolgál, hogy mellettünk legyen életünk kisebb vagy nagyobb döntéseinél, célja, hogy jobban megismerjük önmagunkat,és segítsen a helyes utat választani, amikor döntés elé kerülünk. Nem a hétköznapi értelembenvett jóslás tehát a tarot ősi bölcsességének lényege: a jövőnk helyett csupán a jelen- és jövőbelilehetőségeinket vetíti elénk a kártya. A döntés a mi kezünkben van, a mi szabad akaratunkon múlik, hogy melyik utat választjuk.
A régi héber feliratokat felvonultató lapok összetett szimbólumrendszerükkel főleg arra valók,hogy a jós inspirációt merítsen belőlük a kérdezőt és kérdését illetően. A tarot-nál így fokozottan igaz az, ami az összes többi jóslási módnál: fontos, hogy mielőtt feltesszük kérdésünket a kártyának, le kell csillapítanunk háborgó elménket. A jóslás előfeltétele tehát, hogy tanuljunk meg meditálni!
Utóbbi azért kimondottan lényeges, mert végül is nem maguk a lapok, hanem mi magunk adjuk meg a választ a feltett kérdésekre. Letisztult lelki és tudatállapotba kell tehát kerülnünkahhoz, hogy magunknak vagy másoknak jósolni tudjunk. Ha ezt sikerül elérnünk, szabadon átengedhetjük magunkat az ősi szimbólumok által közvetített gondolatok áramlásának.