A napfogyatkozást és más természeti jelenségeket előre jelző (vagy adott esetben elhallgató) egyiptomi papságtól igencsak tartott a nép, pedig a jós-köntösbe bújtatott riogatás az igencsak fejlett csillagászati ismereteken alapult. A görög jósoktól is lehetett tartani: Gondoljunk csak Teiresziasz apagyilkosságot, vérfertőzést előre vetítő híres jövendölésére, mely az antik drámairodalomból indulva a nyugati kultórkör egyik legismertebb vándormotívumává vált. De más kultúrák és korok is kitermelték a maguk híres jósait.
A világtalan jövendőmondó
A világtörténelem egyik leghíresebb jósa mitológiai alak, egyáltalán nem biztos, sőt valószínűtlen, hogy valaha is élt volna. A görög Istenek papjaként múködő Teiresziaszról több történet is megemlékezik. Egy nősténykígyó elpuszítása után maga is nővé változott és csak a nagylelkű Zeusz változtatta vissza férfivé. A görög főisten később a Hérával támadt vitájában kérte ki az egyedi tapasztalattal rendelkező jós tanácsát. A kinek nagyobb élvezet a szerelem disputát Teiresziasz döntötte el, aki a női élvezetre voksolt. A dühödt Héra ekkor vakította meg, de Zeusz megajándékozta a jövőbe látás képességével. Ahogy a bevezetőben is említettük, jósolt Oidipusznak, de az alvilágba leszállva Odüsszeusz is kért tőle tanácsot.
Akinek senki nem hitt
Az eposzi jósok között kell megemlítenünk a balsorssal sújtott Kasszandrát is, aki mindig mindent jól megjósolt, de sose hitt neki senki sem. Priamosz trójai király földöntúli szépségéről volt híres. Nem csoda, hogy Apollón (a zene, a művészetek és a jóslás istene) is szemet vetett rá. A hercegnő feltétele az volt, hogy adjanak neki jóstehetséget. Apollón teljesítette a kérést, de Kasszandra ennek ellenére kikosarazta őt. A féktelen haragra gerjedt isten pedig azzal átkozta el Kasszandrát, hogy bár jóslatai mindig pontosak, soha, senki se higgyen azoknak. A trójai háború során is minden eseményt megjósló Kasszandra végül önmaga is ennek a hitetlenségnek lett áldozata Agamnemnon feleségeként. Csakúgy mint Teiresziaszról, rőla is több ókori dráma emlékezik meg.