Az első és legszembetűnőbb eltérés talán az, hogy a kínai horoszkóp 12 csillagjegye más képviselőket, azaz állatokat személyesít meg, valamint hogy e jegyek nem havonta, hanem évente váltják egymást. A kínai horoszkópjegyek mindössze annyiban hasonlítanak a nyugatiakra, hogy elsősorban az adott időszakban született emberek alapvető tulajdonságait határozzák meg.
A 12 kínai horoszkópjegy a következő: Sárkány, Kígyó, Ló, Birka, Majom, Kakas, Kutya, Disznó, Patkány, Ökör, Tigris, Nyúl.
Mindegyik jegyhez kapcsolnak továbbá egy alapelemet az öt kínai alapelem (Fa, Tűz, Föld, Fém, Víz) közül, valamint egy égtájat és egy színt is.
A legtöbb különbség oka a nyugati és a kínai hagyomány között elsősorban abban keresendő, hogy a kínai csillagjóslás holdévek alapján számol, a kínai holdkalendárium több ezer éves hagyományaira támaszkodva. Eszerint egy teljes ciklus 60 évet ölel fel, amin belül az öt alapelemmel kombinálva több, egyszerű „alciklus” válik el. Ezek az időszakok 12 évig tartanak, és minden évhez egy-egy kínai csillagjegy tartozik.
A legenda szerint a 12 jegy onnan származik, hogy Buddha egyszer magához rendelte a Földön élő állatokat, közülük azonban csak tizenkettő jött el a találkozóra. A mese szerint elsőnek a patkány érkezett, az évek pedig tőle számítva, az állatok érkezési sorrendjében kapták Buddhától a nevüket.
Hajni