Szepes Mária az aranykorból származónak tartja a tarot-ot, mely ennek az időszaknak a lezárultával sokfelé elterjedt. Éppen ez az oka, hogy sok kultúrkörben régóta jelen van. Szepes, csakúgy mint a szakértők nagy része a középkori tarot hagyományt a zsidó kabbalából eredezteti, amely értelemszerűen az óhéber ábécé jelképeit és azok rendszerét használja fel.
A Szepes által leírtak is megerősítik ennek a jóskártyának az ismeretlen eredetét. A bevezetőben említett szabályrendszer és információáradat arra szolgált, hogy csupán a beavatottak, a tudás birtokosai tudják értelmezni a jeleket.
Az ismeretlen eredet ellenére az egyik feltételezés az ókori Egyiptomig vezeti vissza a Tarot-ot. Eszerint különböző titkos, kevéssé ismert hieroglifát véstek fel különböző kisebb méretű kő- vagy fatáblára. Ezek a feliratok kerültek a gnosztikus irányzat híveihez, akik féltve őriztek azokat. A feltételezések szerint innen került a gnosztikusok örököseinek tartott alkimistákhoz. Ezt az elméletet elsősorban az erősíti, hogy a gnózis legismertebb képviselőjének, Hermész Trimegisztosznak a smaragdtáblái hasonló üzeneteket közvetítenek, mint a későbbi tarot jelképei.
A vélhetően vallási eseményeken használt lapok (táblák) a kereszténység elterjedésével háttérbe szorultak és csak az újkorban, körülbelül 350 évvel ezelőtt, a szekuralizáció megerősödésével bukkannak fel újra.
A korábban elsősorban meditációs célokat szolgáló tarot fokozatosan vált a legismertebb jóskártyává, egy időben nagyon népszerű játékkártyaként is közkedvelt volt.
A lapok felosztása – az arkánumok
A 78 lapból álló tarot kártya csomag két nagy egységből áll. A 22 lapos nagy arkánum figurális lapokat takar. 21 számozott és egy számozatlan kártyából áll. A különböző tarot-kártyák közötti eltérések, hangsúlyeltolódások, értelmezési eltérések elsősorban ennek a 22 lapnak rajzolatában, az egyes szimbólumok kiemelésében mutatkozik meg. A jóshagyományok szerint ez a 22 lap jelképezi az ember szellemi, lelki fejlődését, életútját és sorsát. A 21 számozott lap az alkímia hagyománya szerint osztható háromszor hét lappá, a számozatlan figura, a bolond. Ez a lap jelképezi a hétköznapi materiális világszemlélettől eltávolodott embertípust. Ez az a szellemi állapot, ahová mindenkinek törekednie kell.
Az 56 lapból álló kis arkánum tovább osztható 4 14-es egységre, mely a föld négy alapelemének felel meg. A kis arkánum kártyái részletezik a 22 nagy arkánum lap által felvázolt sorsot. Mind a 4 egységben található 4 udvari kártya – király, králynő, apród és lovag – valamint számozott lapok 2-9 ig valamint az egyes vagy a 10-es helyiértéken is szerepeltethető ász. A 4 alapelemből a földet jelképezi a dénár/érme (pentákulum) néven ismert egység, a víznek a kupa/kehely feleltethető meg, a levegő párja a lándzsa/kard, míg a tűz szimbóluma a bot.
A lapok önmagukban is több jelentéssel bírnak, a különböző kirakási kombinációk pedig újabb és újabb értelmezéseket adnak ki. Ezeket a variációkat a jósok alkalmazzák, gyakorlatilag nagyon sokféle módon, hiszen jósolhatunk 1, 3, 4, 6, 10, de még 12 lappal is. Ha nem is ennyi lehetőséget tár fel, ha otthon, önmagunknak rakjuk ki a lapokat, de sokat megtudhatunk önmagunkról így is.
Az évszázadok alatt rengetegen festettek, rajzoltak tarot-kártyát. Olyan művészek próbálkoztak saját értelmezésükkel, mint Montegna, Leonardo vagy Dali. A misztikumban és spiritualitásban elmélyülő médiumok, látnokok elsősorban a 20. században majd mindannyian bemutatták saját tarot-értelmezésüket, közülük az egyik legnépszerűbb az angol misztikus, Crowley csomagja.