Vizsgáljuk meg, mit is jelent ez közelebbről!
Mindannyian megfogalmaztuk már életünk nehezebb szakaszában, hogy „miért pont én?” „nekem miért nem sikerül?” „már megint ugyan azt a hibát követem el, miért?” és ki tudja, hány hasonló kérdésünk van még.
A szemlélet lényege a rendszer. Testvéreinkkel, szüleinkkel, nagyszüleinkkel egy úgynevezett klánt alkotunk lélekben (is), aminek létezik egy közös energiamezője, a közös lélek. Ebben az energiamezőben működik az a rendszer, ami meghatározza sorsunkat. Amennyiben a rendszer valami miatt felborul, akkor alakulhatnak ki a problémák, betegségek. Tehát nehézségeinket meghatározza gyökerünk, az, ahonnan jöttünk. Hellinger azt vallja, hogy a nehéz sorsok éppen úgy öröklődnek a lélekben tovább generációkon át, ahogy a szem-, vagy hajszín a genetika szerint.
A terápiás módszer célja, hogy felismerjük gyökereinket, rálássunk saját rendszerünk működésére, és helyére tegyük a rendet. Ezáltal sokkal közelebb kerülünk ahhoz az életformához, amire valójában vágyunk. Elengedünk olyan működéseket, amelyeket teherként cipeltünk magukkal akár évtizedeken át tudtunk nélkül.
Ez a módszer nem igényel hónapokig vagy évekig tartó terápiás folyamatot, bármikor csatlakozhat egy csoporthoz. Akár egy állítás is hozhat gyökeres változást az életedben.
Példák, hogy mikor menjünk családállításra:
Párkapcsolati nehézségek
Ilyen mindenkinek van! Senki nem ússza meg. De ez mindenképpen jó dolog, csak első ránézésre tűnik borzalmasnak. Nem is egyszerűen jó, hanem szükséges is. Ha vannak nehézségeink, az azt jelenti, hogy van dinamika az életünkben. Ha a kiegyenlítés törvényére gondolunk, máris megértjük és elfogadjuk. Ez azt mondja, hogy szükséges az adás és kapás egyensúlya, különben megszakad a kapcsolat. Másrészt a kapcsolatnak szüksége van a nehézségre, hogy megtanulja legyőzni azt, mert csak ezzel az energiával képes fejlődni.
Leggyakoribb témák:
- Nincs párkapcsolatom
- Mindig csak szerető vagyok
- Senki nem elég jó
- Folyton elhagynak
- Elhidegültünk a férjemmel/feleségemmel egymástól
- Szeretnék még gyereket, de ő nem” (vagy fordítva)
Persze számtalan oka lehet még a párkapcsolati problémáknak, mindenki témája egyedi, ahogy a családi kötődések is egyediek.
Betegségek
Első lépésben tisztázni kell, milyen betegségről van szó? Mi a tünet? Jár-e az illető bármilyen orvosi kezelésre, szed-e gyógyszert, stb? Ezeket a kérdéseket feltétlen tisztázni kell, mielőtt a családállítás módszeréhez nyúlunk. Vannak azonban olyan tünetek, amelyekkel nem feltétlen fordulunk orvoshoz. Vagy azért, mert nem tartjuk „orvosi esetnek”, vagy mert abban hiszünk, hogy a tünet „lelki eredetű”, és inkább ezt az utat választjuk.
Először minden esetben kérjük ki a szakorvos véleményét, aztán dönthetünk bárhogy. Leghatásosabbnak eddig az bizonyult, ha a testünket és a lelkünket egyszerre gyógyítjuk.