A cigánykártya az 1700-as években jelent meg először nyomtatásban Magyarországon, azóta többször változtak a lapok ábrázolásai. Az 1920-as években a Piatnik kártyagyárban elnyerte mai formáját ez a harminchat lapból álló csomag. Használják kártyajátékokhoz, illetve cigánykártyát igénylő jósláshoz. A kártyavetés, akár az életünk maga, egy folyamat. Energiák cserélődnek, és előbbre viszik az életet.
A cigány hagyományok szerint – és ha energetikai szempontból nézzük, akkor ennek is van értelme – a sorsvetés és a cigánykártya jóslás csak akkor fog működni, állítják, ha a kérdező a számára fontos sorskártya alá pénzt helyez, mert hiszen a pénz is energia. A pénz láthatatlan energiája, mozgásba hozhatja a sorsenergiákat, hiszen minden tudásunk, vagyonunk, bármink, amink csak van, csupán vendég nálunk.
A cigányasszonyok kereseti forrása a jóslás volt, a házaknál végzett alkalmi munka mellett. A cigánykártya jóslás természetesen és varázslatos módon történt, a betegek gyógyítása füvekkel, különböző növényi főzetekkel, teákkal. Saját betegeik gyógyításához is gyógynövényeket használtak. Ez a gyógyító tudomány aztán generációról generációra szállt át.
Kártyavetés tudományát a férfiak is tudták. A cigányok egymásnak nem szoktak jósolni, hiszen a családban valaki mindig tudott jósolni, s ezért egymástól pénzt sem kérhettek.